53942fb5a89426d44a9dc408_prostokat-b.png

5 PRAKTYCZNYCH PORAD
jak GRILLOWAć STEKi 

1.     Opłaca się wcześniejsze solenie
Jak ci z pewnością wiadomo, mięsa nie należy solić zbyt wcześnie przed smażeniem lub pieczeniem, ponieważ sól wyciąga z niego wodę. To prawda, lecz na 20 – 30 min przed grillowaniem ten efekt jest nawet pożądany, gdyż sól rozpuszcza się w wyciekających sokach. Zawarte w nich cukry i białka łączą się z solą i innymi przyprawami, tworząc smakowitą skorupkę, gdy stek trafia na gorący ruszt. Utrata wilgoci jest więc równoważona intensywniejszym smakiem mięsa.   
2.     Mniej zimne mięso szybciej się piecze   
Dobrze upieczony stek powinien być z wierzchu brązowy i chrupiący, a w środku delikatny i soczysty. Jeżeli mięso jest zbyt zimne, potrzebuje więcej czasu, by osiągnąć w środku właściwą temperaturę i zarazem odpowiedni stopień wypieczenia, przez co jego powierzchnia może się zwęglić i wyschnąć. Dlatego steki należy wyjąć z lodówki mniej więcej 20 – 30 min przed grillowaniem, żeby osiągnęły temperaturę pokojową. Dzięki temu szybciej zrobią się gorące w środku i pozostaną bardziej soczyste.   
3.     Wysoka temperatura nadaje smak   
Tym, co rożni profesjonalistów od wielu grillujących amatorów, jest czas, jaki przeznaczają oni na pieczenie steków w wysokiej temperaturze. Profesjonalista wie, że mocne podpieczenie powoduje wytworzenie się na powierzchni mięsa niezliczonej ilości substancji aromatycznych. Zatem grilluje swoje steki bezpośrednio nad mocnym żarem, aż wytworzy się na nich ciemnobrązowa, chrupiąca skorupka. Nie pozwól sobie wmówić, że wysoka temperatura „zamyka pory w mięsie”.   
4.     Grube steki potrzebują więcej ruchu   
Większość steków udaje się bez zarzutu, gdy są grillowane bezpośrednio nad mocnym żarem. Gdy zaczynają strzelać płomienie, steki zdejmuje się z rusztu. Steki dużo grubsze niż 2,5 cm nie mogą być pieczone wyłącznie bezpośrednio nad żarem, ponieważ zwęglają się 
z wierzchu, zanim upieką się w środku. Kiedy steki przypieką się ładnie z obu stron, należy przełożyć je do chłodniejszej strefy grilla, w której bezpiecznie dopieką się metodą pośrednią.   
5.     Wszystko zależy od właściwego momentu   
Steki grillowane bezpośrednio nad silnym żarem szybko tracą wilgoć. Tłuszcz i soki mięsne dosłownie zostają z nich wyciśnięte. Jest to cena, którą płacimy za możliwe do strawienia mięso. Najważniejszym warunkiem uzyskania udanego steku jest więc zdjęcie go z rusztu 
w odpowiednim momencie, zanim mięso straci zbyt dużo wilgoci. Krotki czas, w którym mięso przechodzi od fazy upieczonego na krwisto bądź na różowoczerwono (medium rare) do średnio wypieczonego (medium), a potem do dobrze wypieczonego (medium well), trwa zwykle tylko 1 – 2 min. Zatem trzeba być czujnym i nie spuszczać steków z oczu. Ponadto za wcześnie zdjęty z grilla stek można jeszcze dopiec, natomiast utraconej wilgoci nic mu już nie przywróci! 

53b026744ba0361a422207eb_powrot1.jpg
53b000684ba0361a422206b1_kolaz-5-porad.png